Wrzesień
05

180 lat w przemyśle, prawie 70 w sporcie

Autor: Mariusz Hujdus
Srubena siatkowka

Już jutro swój jubileusz będzie obchodzić Śrubena-Unia S.A. Dodajmy, że niezwykły jubileusz, ponieważ ten najstarszy zakład produkcyjny na Żywiecczyźnie ma okrągłe 180 lat! I trzeba powiedzieć, że od wielu lat bardzo dba o żywiecki sport, a boisko TS Stal Śrubiarnia Żywiec do dziś należy do najlepszych obiektów na Podbeskidziu.

Z okazji jubileuszu 180-lecia firmy została wydana monografia: „Śrubena Unia. 180 lat tradycji”. Jeden z jej fragmentów poświęcony jest właśnie działalności sportowej firmy. Czytamy w nim: „Lata powojenne cechowały się nie tylko inwestycjami przemysłowymi, socjalnymi, kulturalnymi czy edukacyjnymi, ale również intensywnym naciskiem na rozwój sportowy. W 1946 roku powstał Zakładowy Klub Sportowy „Stal – Śrubiarnia Żywiec”, który zarejestrowany został w 1947 roku jako Klub Piłki Nożnej zrzeszający 40 członków. W ciągu 30 lat od powstania klub rozbudował się do 4 sekcji wzbogacając się o sekcje: lekkoatletyczną, narciarską oraz siatkarską zrzeszając w sumie prawie 260 zawodników czynnych i ponad 2000 wspierających zawodników i członków. Najliczniejszą sekcją była prowadząca 3 szkółki młodzieżowe – sekcja narciarska ze 120 zawodnikami z czego pięć osób zostało powołanych do kadry narodowej.

Sekcja piłki siatkowej posiadała 26 zawodników rozgrywających w grupie A (OZPS – Katowice) mecze z takimi przeciwnikami jak Ruch Chorzów, GKS Wodzisław czy AZS Gliwice.

Sekcja piłki nożnej zrzeszała około 50 zawodników i prowadziła rozgrywki w grupie A. Najwyższy poziom ligowy zespół uzyskał zajmując w sezonach  1997/98 i 1998/99 trzecie miejsce w Lidze Okręgowej.

Zawodnicy sekcji lekkoatletycznej startowali w Lidze Okręgowej zajmując w niej wysokie miejsca.

Największym sukcesem zawodników Klub Sportowego przy Fabryce Śrub w Żywcu-Sporyszu było zdobycie tytułu Mistrza Polski na IV Ogólnopolskiej Spartakiadzie z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego. Ten niewątpliwie wart podkreślenia historyczny sukces zawodników zakładowego klubu nie był osiągnięciem przypadkowym, gdyż zawodnicy fabryki zdobyli w sumie 24 tytuły mistrzów ówczesnego województwa krakowskiego.

Od 1996 roku Klub Sportowy przekształcił się w Towarzystwo Sportowe TS Stal-Śrubiarnia Żywiec i w takiej formie funkcjonuje do dziś.

Przez wiele lat zawodnicy klubu odnosili sukcesy na arenie lokalnej i ogólnopolskiej, a wiele trofeów znajduje się na honorowym miejscu w gablotach Towarzystwa Sportowego”.

Dzisiaj na wspomnianym boisku TS Stal Śrubiarnia Żywiec, swe mecze rozgrywa beniaminek ligi okręgowej – LKS Pewel Mała, a swojego fachu uczą się młodzi piłkarze z Żywieckiej Akademii Piłki Nożnej. Pod szyldem TS Stal Śrubiarnia jesienią tego roku zadebiutują w lidze śląskiej piłkarki ręczne. Mając patrona w tak dużej firmie, o tak bogatej historii z pewnością będą liczyć się w walce o zwycięstwo w ligowej stawce.

 

 


Wasze komentarze:


  1. Szkoda, że sekcja piłki nożnej nie ma drużyny seniorów nawet jeżeli drużyna ta miała grać w A-klasie…. Zawsze byłaby kolejna okazja do rywalizacji .. Tak jak w Okręgówce walczyła Koszarawa z Czarnymi – Góralem, a w A-klasie Soła z Błękitnymi (chociaż akurat tych ostatnich nie traktuję jako drużyny typowo z Żywca – raczej takie Radziechowy – ale to tylko moje odczucie) …. 100 Lat dla Śrubiarni i powodzenia dla Stali :-)

  2. St. M.

    Czemu nie wspomnieliście o mistrzostwie Polski Franka Zwardonia w maratonie narciarskim na 50 km ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *