Listopad
07

42 km, 195 m. po beskidzkich szczytach

Autor: Mariusz Hujdus
trasa

Przygotowania IV Maratonu Beskidy wkraczają na ostatnią prostą. 12 listopada w Radziechowach obok Zajazdu Horolna o godz. 10:00 wystartuje maraton, a dwie godziny wcześniej na tą atrakcyjną trasę w Beskidach wyruszą zawodnicy specjalizujący się w nordic walking z mistrzynią świata Elżbietą Wojciechowską i Mirosławem Bierkusem na czele.

–  Patronat nad naszymi zawodami, w których wystartuje aż 5 Mistrzów Świata w tej dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportu przyjęło Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Na liście startowej obok zawodników z całej Polski, są zgłoszenia z Litwy, Ukrainy, Czech i Słowacji. To obecnie ponad 200 nazwisk. Na liście startowej znajduje się 5 zawodników, którzy ukończyli Grecki Spartathlon 246 km: Zbigniew Malinowski z Kołobrzegu, Tadeusz Ruta z Łodzi, Jacek Łabudzki z Sandomierza oraz Łukasz Nowosielski z Józefowa i Stanisław Adam Olbryś Nasielski. Najstarszym zawodnikiem jaki pojawi się na starcie w Radziechowach jest 82- letni Czesław Marciak z Bielawy, który niedawno w dobrej kondycji ukończył XI Poznań Maraton – mówi z pasją w głosie Edward Dudek, główny organizator biegu i jego komandor.

Trasa maratonu jest bardzo malownicza. Biegacze wystartują w Radziechowach obok słynnej górki Horolna, skąd górale przepędzili Szwedów podczas Potopu Szwedzkiego, następnie zawodnicy pobiegną do Przybędzy, by wrócić do Radziechów i dalej biec w kierunku Ostrego i Zimnika, po drodze ciesząc wzrok widokami na panoramę Beskidów.  

–  Biegnąc Doliną Zimnika napotkamy wspaniałą ścieżkę dydaktyczną Lasów Państwowych. Następnie trasa cały czas wije się serpentynami pod szczyt Skrzycznego 1257 m n.p.m. gdzie znajduje się najwyższy punkt który usytuowany jest na 22 km (obok schroniska na Skrzycznym). Od tego momentu trasa zaczyna biec w dół, Małe Skrzyczne, Malinowska Skała, Las Biały. Powracamy tą samą trasą do Radziechów, gdzie przy rondzie zaczynamy biec na Golgotę Beskidów wzdłuż naturalnej wielkości stacji Drogi Krzyżowej na Matysce, skąd rozpościera się wspaniały widok na całe pasmo Beskidów. Następnie udajemy się w dół przez kamieniołom, by po chwili wbiec na drogę w Przybędzy, która zaprowadzi nas na metę przy Zajeździe Horolna. Na trasie znajduje się 8 punktów żywieniowych, pierwszy już na 2 km obok domu rodzinnego Dudków, gdzie tradycyjnie zawodnikom będzie przygrywała orkiestra dęta, kolejny punkt na 6 km w Radziechowach następny szkoła w Twardorzeczce 9,2 km, Zimnik 13 km, schronisko na Skrzycznym 21,4 km 31 km Ostre 34,5 km Twardorzeczka, ostatni punkt znajduje się na 39 km pod Golgotą Beskidów. Po drodze maratończykom przygrywać będą orkiestry i kapele regionalne – dodaje Edward Dudek.

Biegacze pełni wrażeń, zapewne zmęczeni, ale szczęśliwi po pokonaniu 42.195 km z medalem okolicznościowym na piersi oraz dyplomem ze swoją fotografią (to niecodzienna forma nagrody, rzadko spotykana na imprezach sportowych) udadzą się na tradycyjną góralską watrę i wspaniały żurek.

Głównym organizatorem tegorocznych imprez biegowych pod szyldem Maraton Beskidy są: Zajazd Horolna, Gmina Radziechowy-Wieprz, Gmina Lipowa oraz Miasto Szczyrk. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie www.maratonbeskidy.pl

 


Zobacz więcej na temat:Wasze komentarze:


  1. Baca

    Będzie się działo ! Coraz więcej zgłoszeń, ostatnio na listę startową do maratonu wpłynęło zgłoszenie Drago Boroja z Serbi to Rekodrzista Serbi w Biegu 24 godzinnym pokonał dystans 210 km. Wśród pań w Nordic Walking wystartuje trenerka NW z Toskanii Włoszka Bożena Tonda. Aktualnie mamy ponad 350 zgłoszeń. DO ZOBACZENIA NA TRASIE Baca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *