01

52-latek najszybciej biegający po schodach

Autor: Mariusz Hujdus
schody2

W katowickim hotelu Qubus odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Po Schodach. Zawodnicy mieli do pokonania 30 pięter (593 schody i 110 m przewyższenia).

Wśród mężczyzn zwyciężył jeden z najlepszych na świecie specjalistów od biegów po schodach – Piotr Łobodziński, a wśród kobiet Mistrzynią Polski została niezmordowana Izabela Zatorska. Z naszych reprezentantów najlepiej spisał się Mirosław Dziergas, który zajął I miejsce w kategorii M – 50 w czasie 0:03,31. Ten wynik pozwolił biegaczowi z Żywca, na co dzień dyrektorowi Wydziału Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Żywcu na zajęcie 57. miejsca w klasyfikacji generalnej. W tym roku w niezwykłym, katowickim biegu organizowanym przez towarzyszenie Biegów Górskich z Jastrzębia-Zdroju wystartowało aż 199 biegaczy.

– Bieganie po schodach jest niesłychanie ekstremalnym wysiłkiem, ze względu na to, iż niemal cały dystans trzeba pokonać na „długu tlenowym”, zawodnicy startują co 30 sekund, a więc dodatkowym utrudnieniem jest brak bezpośredniej walki z rywalem, ale jednocześnie jest to bardzo fascynujące czekać na wyniki (ja w tym roku wygrałem np zaledwie o sekundę z moim najgroźniejszym rywalem z tras górskich Janszem Pytlem) – mówi w rozmowie ze Sportowym Żywcem Mirosław Dziergas.

Przed rokiem Mirosław Dziergas w swojej kategorii wiekowej zajął 3 miejsce, w tym roku okazał się najlepszym zawodnikiem w tej grupie wiekowej. Serdecznie gratulujemy.