Maj
05
Turystyka   
0

Biało-czerwona dumnie powiewa nad beskidzkimi górami

Autor: Mariusz Hujdus
Święto Flagi

Za nami I Beskidzkie Święto Flagi. Kilkudziesięciu turystów wyruszyło na beskidzkie szlaki spod Ośrodka Promocji Kultury w Węgierskiej Górce. 2 maja wyszli w góry, by na pięciu beskidzkich szczytach wywiesić biało-czerwoną flagę!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, osoby chcące 2 maja (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej) uczcić nasz narodowy symbol, wyruszyły na cztery beskidzkie szczyty (Wielką Raczę, Wielką Rycerzową, Bendoszkę i Prusów), z kolei grupa integracyjna, do której należą rodzice dzieci niepełnosprawnych i ich przyjaciele ze stowarzyszenia „Węgierka” w Węgierskiej Górce wyruszyła do fortu „Waligóra” górującego nad Węgierską Górką. Wszystkie ekipy szły z doświadczonymi beskidzkimi przewodnikami.

– Tak naprawdę nasz pomysł ma już ładnych kilka lat. Cieszę się, że w tym roku sprzyjała pogoda, bo w latach wcześniejszych przeszkodą był zalegający na szczytach śnieg. Tym razem takiego problemu nie było, a padający momentami deszcz dla nikogo z uczestników nie był żadną przeszkodą. Wszyscy cieszyli się z faktu, że w znakomitym towarzystwie mogą pierwszy raz w historii zanieść „biało-czerwoną” na beskidzkie szczyty – wyjaśnia pomysłodawca i główny organizator akcji Krzysztof Jamrozowicz. Akcji, która w pełni się udała. Biało czerwone flagi dumnie zaczęły powiewać z beskidzkich szczytów, a uczestnicy wyprawy wrócili do Węgierskiej Górki, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek i moc atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy o tematyce europejskiej, dla tych nieco starszych ucztę duchową.

Z uwagi na deszczową aurę, część koncertową imprezy zdecydowano się przenieść do pomieszczeń hali widowiskowo-sportowej w Węgierskiej Górce. Na niewielkiej scenie pojawiła się całkiem spora liczba artystów. Był więc spektakl w wykonaniu miejscowej grupy teatralnej, koncerty Kapeli Zbójnickiej oraz gwiazd wieczoru – zespołów „Wałasi” oraz „Jarek Kąkol i przyjaciele”. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu. – Myślę, że po tak dużym zainteresowaniu pierwszą edycją, troszkę nieświadomie wpisaliśmy Beskidzkie Święto Flagi w kalendarz imprez gminy Węgierska Górka i będziemy się z tej okazji spotykali co roku – zapowiedział Krzysztof Jamrozowicz.

Organizatorami Beskidzkiego Święta Flagi byli Towarzystwo Edukacji Ekologicznej i Turystycznej „Nickulina” w Rajczy, Ośrodek Promocji Gminy w Węgierskiej Górce oraz stowarzyszenie „Beskidzki Dom” z Bielska-Białej.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *