Marzec
18

Gotowi na rekordy

Autor: Mariusz Hujdus
polmaraton

 

Już tylko tydzień pozostał do rozpoczęcia 13. edycji  Półmaratonu Żywieckiego dookoła Jeziora Żywieckiego o Puchar Starosty Żywieckiego. Wiele wskazuje na to, że będzie to wyjątkowa impreza, również pod względem rekordów. Organizatorzy, jednego są już niemal pewni. Liczba zgłoszeń internetowych jest tak duża, że o rekord frekwencji możemy być spokojni.

Rekord frekwencji wynosi 716 osób. W ubiegłym roku, pomimo niesprzyjającej aury na starcie stanęło 700 zawodników. Organizatorzy byli nieco zawiedzeni.

– W tym roku wszystko idzie po naszej myśli. Wedle najnowszych prognoz pogody, 25 marca ma być piękne słoneczna pogoda, a temperatura nie powinna przekroczyć 15 stopni Celsjusza. Warunki do biegania będą więc idealne, co powinno dodatkowo przyciągnąć chętnych do uczestnictwa biegaczy. Na tydzień przed startem, w zgłoszeniach internetowych widnieje już 971 nazwisk, a na dodatek większość z nich opłaciła już startowe, więc jest niemal pewne, że pojawią się w Żywcu – mówi dyrektor biegu Mirosław Dziergas.

Jeżeli wierzyć zapowiedziom, istnieje duża szansa na złamanie rekordu trasy.

–  Do dnia dzisiejszego, oprócz legitymującego się drugim wynikiem w 12-letniej historii półmaratonu, zwycięzcy z 2004 i 2009 r. zawodnika z Ukrainy Sergieja Okseniuka oraz Wiktora Starodupcewa – również czołowego zawodnika z Ukrainy swój start potwierdzili: Etiopczyk  Erkolo Ashenafi (1:04 w półmaratonie, 2:14 w maratonie) – zwycięzca między innymi maratonu w Bratysławie, Kenijczyk  Elisha Kiprotich Sawe (1:02 w półmaratonie, 2:17 w maratonie), zwycięzca między innymi maratonu w Budapeszcie oraz Węgier Zsolt Benedek ( 28:34 na 10 km oraz 1:03 w półmaratonie), 6-ciokrotny mistrz Węgier na różnych dystansach – obecny mistrz na 3 km z przeszkodami oraz na 5 km. To oczywiście zapowiada ogromne emocje na trasie i mecie tegorocznego półmaratonu i poprawienie ustanowionego przez Jurija Giczuna 9 lat temu rekordu trasy (1:07:00) – dodaje Mirosław Dziergas.

Udział w żywieckim Półmaratonie stał się opłacalny dla biegaczy z Afryki. Łączna kwota za zwycięstwo, wygraną lotnej premii oraz ustanowienie rekordu trasy przekracza już 2000 zł. W tym roku nowością jest zrównanie kwot dla najlepszych mężczyzn i kobiet, co w poprzednich latach wywoływało czasami kontrowersje.

Obsługą techniczną Półmaratonu Żywieckiego zajmie się firma DATA SPORT, dzięki której wyniki będą publikowane na bieżąco, a zawodnicy już chwilę po przebiegnięciu mety otrzymają osiągnięty rezultat smsem na swój telefon komórkowy. 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *