Wrzesień
09
Turystyka   
0

Na dachu nieba… u Królowej Beskidów … – Babia Góra

Autor: Sylwia Rusin
Wschód słońca na Diablaku

Chciałbym tu leżeć w górskiej niszy
Niech mi katedrą będą drzewa
I niech tłum przyjdzie… Nie! Nie ludzi!
Ale ciszy…
I niech w koronach cicho śpiewa…

Góry, to takie miejsce na ziemi, gdzie człowiek może usłyszeć prawdziwą ciszę, a smutki i troski pozostają w dolinach … Góry, to takie miejsce na ziemi, gdzie można poczuć tak mocno majestat Boży, który objawia się w potędze szczytów, zieleni drzew i szumie wiatru…Góry to takie miejsce na ziemi, gdzie można prawdziwie odpocząć i nabrać sił do wędrówki po codzienności naszego życia.
Miłość do gór rodzi się w człowieku, gdy rozpoczyna po nich wędrować, gdy poznaje ich tajemnice, ich piękno. Nasze wędrowanie rozpoczynamy od poznania góry, na którą pewnie nie raz każdy z nas spoglądał z wielkim podziwem i pokorą…

Babia Góra – zwana Królową wiatru. Możemy na nią patrzeć z Makowa, czy jadąc ciasną Zakopianką… (słow. Babia hora, węg. Babia gura, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) – masyw górski leżący w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, osiągający wysokość 1725 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, najwyższy po Tatrach szczyt w Polsce i drugi, po Śnieżce, pod względem wybitności. Zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Najwyższy wierzchołek, Diablak, odznacza się wybitnymi walorami widokowymi. Roztacza się z niego panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz góry Słowacji.

Szlaki prowadzące na Babią Górę:
Na Babią Górę najlepiej udać się czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki (Lipnickiej) 1012 m n.p.m., dokąd można dojechać autobusem z Zawoi. Interesujący szlak wiedzie także z Zawoi Markowa przez Markowe Szczawiany (zielony szlak) a potem czerwonym lub żółtym na szczyt Babiej. Najlepiej jednym szlakiem wejść a drugim zejść.
Jeśli zdecydujemy się na wejście czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki, to na początek czeka nas 50 minutowe ostre podejście w lesie (zejście 30 minut). Po tym czasie dojdziemy na Sokolicę (1367 m n.p.m.) skąd ujrzymy piękny widok na Babią Górę.
Po 2,40h (zejście 1,30h) od Sokolicy docieramy na szczyt Babiej.
Z wierzchołka przy bezchmurnym niebie można zobaczyć Beskid Śląski, Makowski, Żywiecki, Gorce, Tatry, góry słowackie, a w przy wyjątkowej przejrzystości (3-4 razy w roku) nawet przedmieścia Krakowa.
Chcąc zejść z Babiej Góry do Schroniska na Markowych Szczawinach mamy do wyboru dwie drogi. Szlak czerwony wiedzie do Markowych Szczawin przez Przełęcz Brony (zejście 45 minut, wejście 1,20h), skąd po 20-30 minutach znajdziemy się przy schronisku. Jest to szlak przystępny dla przeciętnego turysty i nie powinien sprawiać większych kłopotów.
Żółty szlak – Perć Akademików. Znacznie trudniejszy, do złudzenia przypominający te w Tatrach Wysokich. Przeznaczony jest dla doświadczonych turystów i wymaga dobrej kondycji fizycznej. Zejście Percią Akademików zajmie 1h, wejście ok. 1,40 h.
Szlak Papieski:
Wyznaczony szlak upamiętnia ostatnią wędrówkę górską Ks. Kard. Karola Wojtyły przed jego wyborem na papieża 9 września 1978 r.
Długość szlaku: 18 km.
Czas przejścia: Skawica Górna – Przełęcz Lipnicka (Polana Krowiarki): 5 i 1/2 godz.
Przełęcz Lipnicka (Polana Krowiarki) – Skawica Górna: 5 godz.

„Pilnujcie mi tych szlaków”
/J.P. II /
Z Babiej Góry roztacza się przepiękny widok na Tatry. Można zobaczyć całą ich panoramę, począwszy od Tatr Zachodnich zakończywszy na Tatrach Bialskich. Spoglądając w dół zobaczymy Jezioro Orawskie. Niesamowitym przeżyciem jest oglądać wschód słońca na Babiej Górze.
Widziałam już ponad setkę wschodów z tej góry, jednak każdy jest piękny, niesamowity i zachęca mnie do tego, by kolejny raz przywitać dzień na Królowej Wiatru, na której rzadko kiedy nie wieje wiatr …
Na koniec przytoczę słowa J.P. II , które mam nadzieje będą zachętą do wędrowania po naszych pięknych górach, które przynoszą spokój i odpoczniecie …

" Polskim Wierchom zawdzięczam wiele dobrych chwil w moim życiu,
w kształtowaniu mojego stosunku do przyrody, do ludzi, do Boga..”

/Jan Paweł II, Castel Gandolfo 30.07.1987/


Zobacz więcej na temat:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *