Luty
06

Nie siedź w domu, pojedź na Rajd Chłopski!

Autor: Mariusz Hujdus
Rajd Chłopski 2012-3

Odchodzą powoli w zapomnienie tegoroczne Żywieckie Gody, ale jeśli ktoś myśli, że to koniec wielkich imprez na Żywiecczyźnie podczas tegorocznej zimy, to srodze się myli. Przed nami oto Narciarski Rajd Chłopski, a jak mówi obowiązujące od lat promocyjne hasło imprezy: „Takiego Rajdu nie najdziecie nika, co by były, narty, taniec i muzyka”. A w tym roku nie tylko narty, nie tylko taniec i muzyka (a nawet kabaret), ale również biegi, i to dla prawdziwych twardzieli!

Trwają już ostatnie przygotowania do tego wielkiego zimowego sportowo-turystyczno-rekreacyjno-kulturalnego święta na Żywiecczyźnie. Sportowcy będą mogli zmierzyć się w biegach narciarskich, a także w biegu górskim.  

Materiał promocyjny pochodzi ze strony facebookowej organizatorów imprezy: https://www.facebook.com/rajd.chlopski?fref=ts

Warto wiedzieć, że nadal prowadzone są jeszcze zapisy do wszystkich biegów, zarówno tych narciarskich, jak też do biegu górskiego „Wilcze Gronie”, w którym uczestnicy zmierzą się na piechotę! Zgłaszać można się nawet do dnia, w którym dany bieg będzie przeprowadzany! Szczegóły poniżej w programie i regulaminie.

Rekreacyjno-kulturalne imprezy towarzyszące Rajdowi Chłopskiemu

Znana grupa muzyczna „The Chance”, która zdobyła trzecie miejsce w ostatniej edycji programu X Factor pod wodzą Czesława Mozila, „Kabaret Młodych Panów”, a także zespół „Dukat” znany m.in. ze swojego przeboju „Góraleczka” – to Muzyczne i Rozrywkowe Gwiazdy tegorocznego 21. Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego Rajcza – Zwardoń – Skalite – Oszczadnica 2013, który już w najbliższy weekend (od 8 do 10 lutego) przeprowadzony zostanie na terenie gminy Rajcza, a narciarze biegowi pobiegną również po terenie Słowacji.

Oprócz już wyżej wymienionych artystów, którzy pojawią się w Rajczy, miło nam poinformować, że znany muzyk, Marcin Wyrostek, zwycięzca drugiej edycji programu „Mam Talent”, który świetnie gra między innymi na akordeonie, będzie Gościem Specjalnym 21. Międzynarodowego Narciarskiego Chłopskiego 2013.

Otwarte spotkanie z Marcinem Wyrostkiem, który przygotowuje obecnie między innymi muzykę do filmu dokumentalnego „Jego oczami” – produkcji opowiadającej o ks. prof. Józefie Tischnerze, rozpocznie się w sobotę (9 lutego) o godz. 16.40 w Centrum Kultury w Rajczy. Wyjątkowy gość nie tylko opowie o swojej miłości do muzyki, ale być może da też publiczności próbkę swoich muzycznych umiejętności. Muzykowi towarzyszyć będą jeszcze inne osoby związane z filmem „Jego oczami”, m.in. Dorota Ankudowicz i Dawid Wojtyła, którzy pracowali na planie tego dokumentu.  Wstęp na to spotkanie z Marcinem Wyrostkiem jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Tegoroczny Rajd Chłopski będzie miał wyjątkowy charakter. Organizatorzy przygotowują bowiem wiele atrakcji nie tylko dla samych biegaczy, ale również dla kibiców, turystów, a także mieszkańców Żywiecczyzny.

Oprócz biegów narciarskich, w tym głównego biegu pod nazwą „Beskidy Bez Granic” na trasie liczącej około 20 km ze Słowacji do Polski, impreza ma również wiele wydarzeń towarzyszących. To między innymi polsko-słowackie Tragi Ofert Turystycznych, czy też barwny korowód, w którym w sobotę przejdzie kilka tysięcy uczestników z różnych stron Polski, Słowacji i Czech, między innymi  w strojach regionalnych.

Nie zabraknie także wielu nowości, które do tej pory nie pojawiały się w programie imprezy. Jest to między innymi bieg górski pod hasłem „Wilcze Gronie” na dystansie 15 km po szlakach rozciągających się wokół Rajczy, zwardoński międzynarodowy polsko-słowacki „Zjazd na Byle Cym”, a także wyjątkowy, barwny – pierwszy w Polsce „Bieg Dziadowski”, w którym wystartują kolędnicy ze Zwardonia, a także innych części Żywiecczyzny. W sobotni oraz niedzielny wieczór nie zabraknie ponadto występów polskich i słowackich zespołów w rajczańskim Centrum Kultury.

Szczegółowy program Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2013:

8 luty 2013 /piątek/

8:00 – 14:00 – Przyjmowanie drużyn rajdowych (zakwaterowanie) – Biuro Rajdu – Szkoła Podstawowa w Rajczy Rynek 2 tel. 33 864-30-24 fax. 33 864-34-65,e – mail: gokrajcza@rajcza.com.pl,

15:00 – 16:00 – Bieg na 2 km w ramach Drużynowego Bloku Sprawnościowego – Park w Rajczy,                              

17:00 – Prezentacja na temat Worka Raczańskiego i Regionu Kysuce i po prezentacji Konkurs Wiedzy Krajoznawczej – Szkoła Podstawowa w Rajczy,

20:00 – Odprawa Kierowników Ekip – sala konferencyjna Urzędu Gminy w Rajczy.

 

9 luty 2013 /sobota/

9:00 – Przyjmowanie gości – Urząd Gminy w Rajczy,

9:30 – Zbiórka uczestników do korowodu – Park w Rajczy,

10:00 – Barwny korowód wokół centrum Rajczy, w którym przejdzie kilka tysięcy uczestników z różnych stron Polski, Słowacji i Czech, między innymi w strojach regionalnych.

10:30 – Uroczyste otwarcie Rajdu – Amfiteatr obok Centrum Kultury w Rajczy,

11:00 – 14:00 – Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie – hala sportowa Publicznego Gimnazjum w Rajczy,

11:30 – 13:30 – Zimowy Piknik Turystyczny – Drużynowy Blok Sprawnościowy – Park w Rajczy,

12:00 – 13:00 – Zapisy do biegów otwartych w biurze zawodów – budynek ORLIKA w Rajczy,

13:30 – 14:30 – Bieg dzieci do lat 16-tu – 3 km – Rycerka Kolonia,

14:30 – 15:00 – Ogłoszenie wyników biegów na 3 km – Rycerka Kolonia,

14:30 – 15:30 – Bieg amatorów na 5 km – Rycerka Kolonia,

15.30 – 16.00 – Ogłoszenie wyników biegów na 5 km – Rycerka Kolonia.

Nowość!  Otwarty zimowy bieg „WILCZE GRONIE” o długości do 15 km (uczestnicy nie pobiegną w nim na nartach, tylko na nogach)

 

Zapisy do tego biegu obecnie odbywają się jeszcze drogą telefoniczną pod nr tel. (33) 8643-230  lub mailową pisząc na adres: gokrajcza@rajcza.com.pl. Natomiast w dniach od 8-9 lutego zapisy prowadzone będą w biurze zawodów, które mieścić się będzie w Szkole Podstawowej w Rajczy.

– 8 lutego zapisywać można się od godz. 8.00 do 20.00

– 9 lutego zapisywać można się od godz. 8.00 do 10.00   

Startowe wynosi 25 zł.

 

11:00 – Start do biegu na ulicy Parkowej obok boiska ORLIK,

13:00 – 14:00 – Meta obok wyciągu Na Complu,

17:00 – 17:15 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (Centrum Kultury w Rajczy)

 

9 luty 2013 /sobota/

Cześć artystyczna w Centrum Kultury w Rajczy:

 

17:15 – 18.00 – Międzynarodowy Zespół Folkowy „FOLKUŚ”, działający przy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

18:15 – 18.45 – Dziecięcy Zespół Regionalny „RAJCUSIE” z Rajczy

18.45 – 19.00 – Kapela „Tkacze” z Moszczenicy

19:00 – 20:00 – Gwiazda wieczoru- zespół "The Chance" (zdobywca 3. miejsca w ostatniej edycji programu X Factor. Opiekunem zespołu był Czesław Mozil. Do The Chance należą Magda Adamiak, Agnieszka Latusek i Monika Marcol)

20:00 – 24:00 – Zabawa taneczna z zespołem muzycznym

 

10 luty 2013/ niedziela /

9:00 – Msza Święta z udziałem uczestników Rajdu Chłopskiego z Polski, Słowacji i Czech, a także samorządowców z tych trzech krajów w Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy

 

Zwardoń:

XI Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski „BESKIDY BEZ GRANIC” – dystans do 20 km (pętla 5 km. W przypadku złych warunków śniegowych bieg zostanie przełożony na inny termin).

 

10:15 – Odjazd autobusu na bieg „Beskidy Bez Granic” dla uczestników Rajdu – plac przy hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Rajczy,

10:00 – 11:30 Przyjmowanie zgłoszeń – Pensjonat „Na Beskidku”(powyżej Schroniska PTTK „Dworzec Beskidzki, obowiązują paszporty lub dowody osobiste)

11:45 – Pierwszy w Polsce „Zwardoński Bieg Dziadowski”, w którym wystartują kolędnicy ze Zwardonia oraz innych miejscowości Żywiecczyzny

12:00 – start biegu Beskidy Bez Granic: – okolice Pensjonatu „Na Beskidku” w Zwardoniu,  meta w tym samym miejscu

13:00 – międzynarodowy, polsko-słowacki „Zjazd Na Byle Cym” w Zwardoniu (atrakcja dla wszystkich turystów oraz mieszkańców Żywiecczyzny. Mogą startować dzieci, młodzież i dorośli)

14:00 – 14:30 Wręczenie medali i nagród dla zwycięzców Biegu Głównego – Pensjonat „ Na Beskidku”

 

Program drugiego Dnia Turystyki:

 

10:00 – 11:00 – Zbiórka i wyjazd ekip rajdowych z Rajczy plac przy Szkole Podstawowej do Rycerki Kolonii wraz z przewodnikiem. Autobusy odjeżdżają co 20 min. pierwszy odjazd o godz.10:00,

11:00 – 12:00 – Wymarsz z Rycerki Kolonii w trasę na „Przegibek” z przewodnikiem do punktu kontrolnego, meta w Rycerkach. Organizatorzy zapewniają: transport, przewodnika i gorący posiłek.

 

Zakończenie Rajdu w Centrum Kultury w Rajczy:

 

16:30 – 17:15 – Zespół Regionalny „DREVAR” ze Słowacji, z Krasno nad Kysucou

17.15 – 17.30 – Konkursy z nagrodami

17:30 – 19:00 – Muzyczna Gwiazda Wieczoru – zespół Dukat, znany m.in. ze swojego przeboju „Góraleczka” 

19:00 – 20:00 – Wręczenie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych dla uczestników Rajdu Chłopskiego

20:00 – 21:30 – Druga Gwiazda Wieczoru –„KABARET MŁODYCH PANÓW"

21:35 – Pokaz sztucznych ogni

Szczegółowe informacje na temat Rajdu Chłopskiego znajdują się także na naszej stronie internetowej: www.rajcza.com.pl   oraz  www.rajcza.com.pl/gmina/sport/rajd-chlopski , a także na profilu facebookowym Rajdu Chłopskiego.

Kontakt do organizatorów imprezy:

Tel. (33) 8643-230

Mail: gokrajcza@rajcza.com.pl  lub biuroprasowe.rajdchlopski@gmail.com

 


Zobacz więcej na temat:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *