Marzec
18
Narciarstwo   
0

Ostatnia część 46. Ogólnopolskiego i 22. Rajdu Chłopskiego 2014 w najbliższą sobotę w Zwardoniu

Autor: LJ
IMG_5375 (Medium)

Biegi narciarskie, dziady na trasie, retro zjazdy na byle cym i występy góralskich kapel, czyli zakończenie Rajdu Chłopskiego w Zwardoniu. Trzeci i już ostatni etap tegorocznego, 46. Ogólnopolskiego oraz 22. Międzynarodowego Narciarskiego Rajdu Chłopskiego 2014, przeprowadzony zostanie w najbliższą sobotę (22 marca) na terenie stacji narciarskiej ZwardońSki w Zwardoniu.

Właśnie w tym miejscu, w drugim dniu astronomicznej wiosny, rozegrane zostaną m.in.: XII Otwarty Międzynarodowy Bieg Narciarski pod hasłem „Beskidy bez Granic” na dystansie około 20 km, a ponadto bieg na 3 km dla dzieci, bieg dla amatorów na 5 km, II Beskidzki Bieg Dziadowski z udziałem kolędników ze Zwardonia i innych części Żywiecczyzny oraz Retro Zjazd na Byle Cym.

– Liczyliśmy na to, że w drugiej połowie lutego lub w marcu spadnie jeszcze trochę śniegu, ale niestety nie sypnęło. Od kilku tygodni panuje już wiosenna aura, robi się coraz cieplej. Dlatego uznaliśmy, że najbliższa sobota, to już ostatni dzwonek, aby jeszcze w tym sezonie przeprowadzić nasze tradycyjne biegi narciarskie oraz inne atrakcje na śniegu – tłumaczy Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

Miłośnicy sportów zimowych nie spotkają się jednak na Beskidku, gdzie co roku biegają, bo tam już dawno nie ma białego puchu. Zmierzą się natomiast na trasie biegowej wytyczonej na stoku stacji narciarskiej ZwardońSki, która nocami przy ujemnych temperaturach jest sztucznie dośnieżana armatkami.

– Zgłosiło się już kilkudziesięciu biegaczy narciarskich z Polski, Czech i Słowacji, ale ciągle można się jeszcze zapisywać, na przykład wysyłając do nas maila – podkreśla Marek Brałkowski, komandor Rajdu Chłopskiego.

Maila trzeba wysłać na adres: info.rajdchlopski@gmail.com, należy podać w nim swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, kontakt telefoniczny oraz mailowy, a także przynależność do klubu (jeżeli ktoś nie należy do żadnego klubu, proszę również zaznaczyć to w zgłoszeniu).

– W tegorocznej edycji Rajdu Chłopskiego nie pobieramy żadnych opłat wpisowych. Wszyscy uczestnicy startują zupełnie bezpłatnie – dodaje komandor Brałkowski.

Zapisy chętnych chcących wystartować w biegach na 3 km, 5 km i 20 km,  przyjmowane będą w Zwardoniu również w dniu zawodów od godz. 9:00 do 10:30. Biegi w poszczególnych kategoriach wiekowych ruszą o godz. 11:00. Najlepsi zawodnicy otrzymają nagrody finansowe, rzeczowe, puchary, medale oraz dyplomy (szczegóły w regulaminie na: rajcza.com.pl). Z kolei do uczestnictwa w Retro Zjeździe na Byle Cym będzie można zapisywać się od godz. 11:00 do 12:50, a sama konkurencja rozpocznie się o godz. 13:00. Warto rozejrzeć się więc koło domu, albo na strychu, bo może uda nam się znaleźć tam stare, nieużywane przedmioty, na których można byłoby w ciekawym stylu zjechać po śniegu z górki, wzbudzając przy tym zainteresowanie, czy też nawet dużą sensację wśród widzów. Można również samemu skonstruować jakiś zabytkowy pojazd. Warto przetrząsnąć też swoją straszą, odłożoną już w kąt garderobę i wydobyć z niej jakiś oryginalny strój, bo komisja oceniająca będzie brała pod uwagę także wygląd uczestników.

– Bardzo liczymy na pomysłowość mieszkańców oraz gości – mówi Adam Miesiączek, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Gminy w Rajczy. Dodaje, że w Retro Zjeździe na Byle Cym, bardziej liczyć będzie się kreatywność oraz dobra zabawa, a nie koniecznie rywalizacja, tak jak podczas biegów narciarskich.

Natomiast na godz. 13:30 zaplanowano start drugiej edycji bardzo widowiskowego Biegu Dziadowskiego, w którym w barwnych strojach uczestniczyć będą kolędnicy ze zwardońskiej grupy Bałamuty, a także przebierańcy z innych części powiatu żywieckiego.

– W sobotę zapraszamy serdecznie do Zwardonia nie tylko samych sportowców, ale również całe rodziny, bo dla nich w programie naszej imprezy też przygotowaliśmy wiele różnych atrakcji – zachęca wójt Fujak.

Nie zabraknie także ciekawych konkursów i zabaw z nagrodami, które przeprowadzane będę już od godz. 11:30, aż do 14:30. W trakcie przeprowadzania biegów uczestnikom oraz kibicom przygrywać będą kapele góralskie. Na koniec odbędzie się jeszcze występ kabaretu z Żywiecczyzny. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że pierwsza część Rajdu Chłopskiego 2014 przeprowadzona została od 7 do 9 lutego w Rajczy. Odbyły się wtedy m.in. barwny korowód, bieg górski Wilcze Gronie, Targi Turystyczne, Rajd Górski, mini-biathlon i koncerty. Muzyczną gwiazdą był Zbigniew Wodecki z zespołem. Druga część imprezy odbyła się tydzień później (16 lutego) w stacji narciarskiej ZwardońSki, gdzie rozegrano Puchar Zwardonia w narciarskie alpejskim.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych:  www.rajcza.com.pl, www.aktywnarajcza.pl, a także na fanpage Rajdu Chłopskiego:  https://www.facebook.com/rajdchlopskirajcza

Źródło, foto: Biuro Rajdu Chłopskiego 2014, Ł. Gardas
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *