16

Pod górę do utraty tchu

Autor: Mariusz Hujdus
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolarstwo górskie ma różne ekstremalne odmiany. Zapewne słyszeliście o downhilu, czyli ostrej jeździe bez trzymanki w dół. A co powiecie na ściganie się… pod górę, czyli uphill? Na Stożku w niedzielę odbyły się zawody, w których wystartowali reprezentanci naszego regionu.

Zawody odbyły się w niedzielne przedpołudnie na Stożku. Ich organizatorem byli:  Grupa Maratończyków Gliwickich GMG Gliwice, Witold Pruski, Ośrodek Narciarski „Stożek” Wisła oraz Józef Rensz (Sędzia Główny). Zawodnicy mieli do pokonania bagatela 4 km pod górę, a meta znajdowała się na wysokości 980 m. n.p.m.

W zawodach wystartowali zawodnicy – uczniowie Niepublicznego Liceum Mistrzostwa Sportowego Sportów Olimpijskich w Żywcu, którzy trenują na co dzień pod okiem trenera kadry narodowej Marka Galińskiego, który aktualnie trenuje polską kadrę narodową w kolarstwie górskim. Jego podopieczni podczas zawodów rozgrywanych w Wiśle spisali się fantastycznie. Biorąc pod uwagę, jakie miejsca zajęły uczennice żywieckiego liceum ręce same składają się do braw. Wystarczy powiedzieć, że w rywalizacji dziewczyn do lat 18  zajęły trzy pierwsze miejsca! Jako pierwsza na mecie zameldowała się Małgorzata Mazurek (3. miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet), druga była Ewelina Wróbel, a trzecia Elżbieta Figura.

Wśród rywalizujących mężczyzn w klasyfikacji open na drugim miejscu znalazł się Bartłomiej Wawak (w kategorii do lat 18 był pierwszy). Z kolei Konrad Gorzelak był 5. w klasyfikacji open, a 2. w kategorii do 18 lat.  Prócz wymienionych na starcie pojawił się również inny uczeń żywieckiego Liceum Mistrzostwa Sportowego Aleksander Kwiatek, który w klasyfikacji M1 (do 18 lat) zajął 3. miejsce.

Na starcie tych bardzo trudnych i wymagających potężnych płuc zawodów stanęło blisko 90 zawodników, dlatego sukces żywczan cieszy w sposób szczególny.