Styczeń
29
Narciarstwo    Turystyka   
0

Rajd Chłopski – impreza z tradycją, impreza z przyszłością

Autor: Mariusz Hujdus
13761-13

Już jutro startuje 47. Ogólnopolski, 23. Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski – impreza, która ma niezwykłą historię, wspaniałe zwyczaje oraz duże perspektywy, ponieważ łączy w sobie sport, kulturę i dobrą zabawę.

Pierwszy Narciarski Rajd Chłopski odbył się w 1954 roku. Była to impreza organizowana przez pasjonatów związanych, z takimi ruchami, jak Kółka Rolnicze, czy Ludowe Zespoły Sportowe. Do dziś zresztą przedstawiciele obu organizacji są zapraszani do udziału w komitecie organizacyjnym imprezy. Impreza narciarska z roku na rok rozrastała się. Z lokalnej stała się ogólnopolską, a przed 23 laty międzynarodową. I przyznać trzeba, że był to wspaniały przykład, jak pomimo granicznych szlabanów, można było we wspaniały sposób połączyć ludzi z Polski i Słowacji. Bieg główny Zwardoń – Oszczadnica nazwano „Beskidy bez granic”. I istotnie, organizatorzy dbali o to, by formalności było jak najmniej. Nikt nie sprawdzał na granicy paszportów, nie było w trakcie biegu odpraw celnych. Wystarczyła lista uczestników przekazywana celnikom przez komandorów biegu, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Wówczas, można było poczuć prawdziwe tchnienie wolności i nadzieję na to, że już niedługo Beskidy faktycznie będą bez granic…

A jak jest dzisiaj? Dziś Rajd Chłopski to przede wszystkim wielkie przedsięwzięcie, które jest organizowane bez wyspecjalizowanych firm producenckich, specjalistów od różnego typu show, lecz własnym sumptem przez Centrum Kultury i Urząd Gminy w Rajczy. To szereg imprez sportowych, takich jak zawody w narciarstwie biegowym, mini biathlonie, czy bieg dla prawdziwych twardzieli jakim są „Wilcze Gronie”. Będzie też mnóstwo zabawy, bo przecież nie lada gratką będzie możliwość wystartowania w biegu przebierańców, gdzie nie będzie liczył się czas, lecz pomysłowość w doborze stroju, w którym biegacz wystartuje. Wielką atrakcją będzie pokaz rzeźby lodowej oraz warsztaty związane z tą niecodzienną dziedziną sztuki.

Świetną propozycją tegorocznego Rajdu Chłopskiego będą również występy artystyczne. Na scenie Centrum Kultury w Rajczy będziemy mogli obejrzeć m.in. Teklę Klebetnicę, zespół który zrobił prawdziwą furorę w przedostatniej edycji programu „Mam Talent”, kabaret Tenor oraz kabaret DNO. 

Będzie również coś dla miłośników turystyki. W Zespole Szkół odbędą się Targi Turystyczne, w trakcie których będzie można zapoznać się nie tylko z oferta turystyczną gmin, które przyjechały na Rajd, ale również spróbować ich lokalnych specjałów.

Zimowa Niedziela w Zwardoniu to również znakomity pomysły na to, by przywrócić tradycję narciarstwa w niegdysiejszym kurorcie. Pamiętajmy, że Zwardoń był kiedyś jedną z polskich perełek narciarstwa, dziś cały czas walczy o odzyskanie dawnej świetności. Mamy nadzieję, że unowocześnienie wyciągów, poprawa bazy turystycznej oraz organizacja profesjonalnych imprez, takich jak Rajd Chłopski pozwolą na to, by znowu o Zwardoniu było głośno w całej narciarskiej Polsce.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *