0

Siatkarki SMS ŻAPN Żywie w Memoriale im. E. Kucery

Autor: Informacja prasowa
FRYDEK

W dniach 13 – 14 września siatkarki SMS ŻAPN Żywiec uczestniczyły w dwudniowym międzynarodowym turnieju – Memoriale im. E. Kucery w Czechach, w którym udział wzięły zespoły z Czech, Słowacji i Polski. Żywieckie zawodniczki zakończyły zmagania tuż za podium, jednak ich gra wywarła na organizatorach, kibicach i trenerach ogromne wrażenie – zwłaszcza zacięte mecze półfinałowy i o 3 miejsce.

W sobotę 13 września o godzinie 9 rozgrywki w grupach rozpoczęło 16 zespołów dziewczęcych do lat 15. Awans do dalszej części turnieju zapewniony miały wszystkie drużyny, jednak miejsca po pierwszej turze gier decydowały o rozstawieniu w kolejnym etapie. Zawodniczki SMS ŻAPN, prowadzone przez trenera Michała Feila, występowały w składzie: Karolina Wandzel, Natalia Tymińska, Barbara Dyrcz, Katarzyna Talik, Renata Wiercigroch, Natalia Gołuch, Kamila Mrowiec, Karolina Kozak, Magdalena Magierska, Agnieszka Rułka, Julia Jopek oraz Karolina Prochownik.

Wyniki żywczanek we wstępnej fazie turnieju (grupa B):

Olymp Praga – ŻAPN Żywiec 2:1 (15:12, 8:15, 15:6),

VK KP Brno – ŻAPN Żywiec 0:2 (5:15, 9:15),

MVK Poltar – ŻAPN Żywiec 2:0 (15:11, 15:9).

Żywieckie siatkarki zajęły III miejsce, co oznaczało, że w kolejnej turze zmierzą się z drużynami TJ Svitava, Lanskroun, i PVK Prerov. Stawką tej części rywalizacji było wejście do półfinałów, przewidziane dla zwycięzców czterech nowych grup. Zawodniczki SMS ŻAPN rozegrały w tym etapie trzy rewelacyjne mecze, prezentując znakomitą grę zwłaszcza w obronie i zagrywce, a więc w tych elementach siatkówki, które – z racji gorszych od rywalek warunków fizycznych – dziewczyny mają opanowane do perfekcji i które pozwalają niwelować przewagę przeciwniczek.

Wyniki żywczanek w II fazie turnieju (grupa F):

Lanskroun – ŻAPN Żywiec 0:2 (21:25, 19:25),

TJ Svitavy – ŻAPN Żywiec 2:1 (16:25, 25:20, 15:11),

PVK Prerov – ŻAPN Żywiec 0:2 (17:25, 16:25).

Po ostatnim meczu w grupie okazało się, że trzy drużyny mają identyczny dorobek punktowy. Decydował więc bilans setów, a ten żywieckie siatkarki miały najlepszy. Zakończyły więc zmagania na pierwszym miejscu i sprawiły wielką niespodziankę, awansując do półfinału (dopiero na trzeciej pozycji uplasowała się faworyzowana drużyna ze Svitavy, rokrocznie zajmująca miejsce na podium).

O wejście do finału żywczanki zmierzyły się z zawodniczkami z Pragi. Pierwszy set nie należał do najlepszych, ale dziewczyny podniosły się i wysoko wygrały drugą partię, doprowadzając do tie-breaku. Zawodniczki SMS ŻAPN walczyły do końca, pokazały charakter, ale Czeszki okazały się minimalnie lepsze. Warto dodać, że siatkarki z Żywca rozegrały fantastyczny mecz, dając zgromadzonym w hali kibicom niesamowite emocje, zwłaszcza w niezwykle zaciętym trzecim secie. Prowadzenie w tej partii zmieniało się kilkukrotnie, a Polki potrafiły odrobić nawet pięciopunktową przewagę rywalek, doprowadzając do rezultatu 14:12 na swoją korzyść. Niestety, fantastyczne zagrywki najlepszej w tym meczu Czeszki odwróciły losy spotkania. Należy też wspomnieć o tym, iż żywczanki jako jedyne wygrały z prażankami aż dwa sety (wszystkie inne mecze siatkarki Olympu kończyły po 2:0).

Wyniki półfinałów:

Olymp Praga – ŻAPN Żywiec 2:1 (25:15, 18:25, 15:13),

„A” Frydek – Mistek– Victoria Cieszyn 0:2 (17:25, 20:25).

Zawodniczki SMS ŻAPN w meczu o ostatnie miejsce na podium zmierzyły z gospodyniami turnieju – drużyną „A” Frydek-Mistek. W pierwszym secie nie udało się wywalczyć zwycięstwa, mimo że rywalki wygrały dopiero na przewagi. Żywczanki bardzo pewnie pokonały jednak przeciwniczki w drugiej partii. W tie-break'u od początku uczennice SMS kontrolowały wynik spotkania i prowadziły, ale to nie wystarczyło. Mecz skończył się takim wynikiem jak z Pragą i tak samo wiele dostarczył emocji. Ostatecznie Żywieckie siatkarki znalazły sie na czwartym miejscu spośród 16 drużyn. W turnieju zwyciężyły dziewczyny z Olympu Praga, nie dając w finale szans również bardzo mocnej drużynie z Cieszyna.

Wyniki meczów finałowych:

– o 3 miejsce: „A” Frydek – Mistek – ŻAPN Żywiec 2:1 (27:25, 14:25, 15:13),

– finał: Olymp Praga – Victoria Cieszyn 2:0 (25:15, 25:14).

Warto dodać, że siatkarki SMS ŻAPN debiutowały na mogącym się poszczycić trzydziestoletnią tradycją turnieju w Czechach. Z pewnością nie były faworytkami, gdyż rywalizowały z drużynami, z których większość to sportowe zaplecza seniorskich zespołów, w tym kilku pierwszoligowych (np. Praga, Frydek – Mistek, Ostrava, Ołomuniec, Bratysława). Różnice widać było także w warunkach fizycznych – żywczanki należały do najniższych zawodniczek turnieju. Po raz kolejny okazało się jednak, że w piłce siatkowej najważniejsze są ambicja, wola walki i wyszkolenie techniczne, a nie tradycje klubowe czy też wzrost. Przy odrobinie szczęścia dziewczyny z SMS mogły wystąpić w finale, a może i wygrać cały turniej (miały przecież dwa meczbole w półfinałowym meczu z Pragą), brązowy medal także straciły pechowo (jedyne prowadzenie przeciwniczek w decydującym secie to dwa ostatnie punkty). Wywarły więc swoją grą wielkie wrażenie na przeciwniczkach, trenerach i kibicach a także otrzymały propozycje udziału w kilku innych zawodach organizowanych w Czechach. Mimo że zwracano przede wszystkim uwagę na zgrany kolektyw, jakim jest żywiecki zespół, doceniano również indywidualne osiągnięcia (chociażby świetną grę Karoliny Wandzel – najlepszej rozgrywającej, Kasi Talik – jednej z najlepszych atakujących czy Basi Dyrcz – świetnie zagrywającej i broniącej). Można więc mówić o kolejnym ogromnym sukcesie zawodniczek SMS ŻAPN.

Źródło, foto: Info. prasowe