Wrzesień
20

Soła Żywiec świętuje 90-lecie istnienia

Autor: www.zywiecki24.pl
sola

22 września  zorganizowane zostaną obchody 90-lecia Towarzystwa Sportowego „Soła Żywiec".

Rok 1922 uznaje się za oficjalny początek działalności Klubu Sportowego Soła w Żywcu. W tym bowiem roku odbyło się pierwsze oficjalne zebranie organizacyjne, na którym wybrano pierwszy zarząd klubu w składzie: Prezes – Stefan Ścieszka, Sekretarz – Karol Wyrwalski, Skarbnik – Władysław Matlakiewicz, Gospodarz – Stanisław Cholewka, Z-ca Gospodarza – Franciszek Kędziorski, Członkowie: – Józef Wiśniewski, Franciszek Pawełek, Rudolf Faltus, Stanisław Ropek.

Tego samego roku „Soła" jako pierwszy klub w powiecie został zarejestrowany w starostwie powiatowym i OZPN. Fundamenty pod nowy klub powstały jednak dużo wcześniej niż w 1922 roku, bowiem już przed pierwszą wojną światową w Żywcu działały dzikie drużyny Zorza, Lechia, Pogoń, Jutrzenka, Grojec i AKS (Amatorski Klub Sportowy). To właśnie z połączenia tych dwóch ostatnich klubów działających na Rudzy powstało Towarzystwo Sportowe Soła. Założycielami nowego klubu, który szybko okrzepł pod względem organizacyjnym byli: Edmund i Leon Wrężelowie, którzy finansowali klub, Franciszek Gruszecki – pomysłodawca nazwy klubu, Włodzimierz Szydłowski. Pierwszymi barwami klubu był kolor czarno-niebieski, a następnie zielono-biały.

Soła to nie tylko piłka nożna. Przez lata w klubie działało wiele innych sekcji, a zawodnicy wywodzący się z pod zielono-białego sztandaru odnosili sukcesy w Mistrzostwach Polski, wielu z nich po zakończeniu kariery zostało znanymi trenerami lub działaczami. Z Soły wypłynęli na szerokie wody m in. Adam Jurasz – srebrny medalista Paraolimpiady w 2004 roku, wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w tenisie stołowy, Marek Motyka – piłkarz i trener klubów ekstraklasy. Zdzisław Kręcina – wieloletni Sekretarz Generalny PZPN, Adam Jodłowiec – Prezes Śląska Wrocław, reprezentant Polski w biegach średniodystansowych, Henryk Studencki – długoletni Prezes Klubu Sportowego Stal Sosnowiec, później Zagłębie Sosnowiec.

Przez lata jednak klub był wielosekcyjny. Obok typowo wyczynowych sekcji jak siatkówka kobiet i mężczyzn, kolarstwo czy tenis stołowy, były sekcje rekreacyjne, turystyczna, narciarska i gimnastyczna. Dzisiaj w klubie istnieje tylko jedna sekcja, piłka nożna. Seniorzy pod wodzą Andrzeja Czula występują w A Klasie. Pan Czul jest również trenerem Juniorów. Opiekunem Żaków jest pan Mieczysław Deras.

Soła jest jednym z najstarszych klubów w Polsce i pomimo jej głównie lokalnego znaczenia jest dobrze znana szerokiemu gronu kibiców, szczególnie starszego pokolenia. Należy w tym miejscu wspomnieć, iż podczas wizyty Zdzisława Kręciny – ówczesny sekretarz Polskiego Związku Piłki Nożnej, w Watykanie Jan Paweł II znany z zamiłowania do sportu pytał właśnie o „Sołę Żywiec".  Ojciec Święty pytał, ponieważ, klub ten znał ze swojej młodości (drużyna z Żywca często rywalizowała przed wojną z Skawą Wadowice). Z tego spotkania w klubie zachowała się cenna pamiątka w postaci własnoręcznie napisanych pozdrowień przez Papieża.

Program uroczystości 22 września br.:

  • 8:30 – nabożeństwo Mszy Św w kościele parafialnym p.w. Świętego Floriana (poświęcony zostanie sztandar klubowy TS Soła Żywiec)
  • 11.00 w pawilonie sportowym TS. „Soła Żywiec" zorganizowana zostanie  jubileuszowa akademia
  • 13.00 rozpocznie się mecz piłkarski pomiędzy TS. „Sołą Żywiec" a PUKS Maksymilianem Cisiec
  • 15.00 rozegrany zostanie mecz oldboyów pomiędzy T.S „Sołą" Żywiec a „Budowlanką" Żywiec

 

Zródłem grafiki i pierwotnej wersji tego tekstu  jest serwis www.aklasazywiec.pl

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *