Czerwiec
12

Wyścig Red Bull A-Alps ’15 z akcentem żywieckim

Autor: Informacja prasowa
Red Bull X-Alps Competitor flies at Mont Blanc at the Red Bull X-Alps 2013 in Chamonix, France on July 14th, 2013

W niedzielę, 5 lipca 2015 roku rozpocznie się kolejna edycja jednego z najdłuższych i najtrudniejszych wyścigów przygodowych na świecie. W ramach Red Bull X-Alps zawodnicy będą ścigać się pieszo i na paralotni z Salzburga do Monaco. Polskę będzie reprezentował, pochodzący z Żywca, Paweł Faron. Postępy zawodników będzie można śledzić na bieżąco za pomocą specjalnej aplikacji live trackingowej na stronie zawodów.

To już siódma edycja Bull X-Alps 2015, najbardziej ekstremalnego wyścigu przygodowego świata, w ramach którego zawodnicy muszą w możliwie najkrótszym czasie pokonać liczącą 1 038 km trasę, prowadzącą przez Alpy z Salzburga do Monako. Start wyścigu zaplanowano na 5 lipca 2015 roku. To nadzwyczajne przedsięwzięcie wymaga od zawodników pieszego pokonywania nawet 100 km dziennie w górskim terenie – lub odbywania lotów na wysokościach powyżej 4 000 m. Wymaga to nie tylko niezwykłej wytrzymałości i formy fizycznej, ale także doświadczenia paralotniczego. Edycja 2013 była najszybszą do tej pory i ukończyło ją zaledwie 10 zawodników. Jako pierwszy do Monako dotarł Christian Maurer (SUI), który pokonał trasę w 6 dni, 23 godziny i 40 minut. W tym roku wśród 33 zawodników będzie rywalizował już po raz trzeci, polski weteran, Paweł Faron. W 2011 roku polski pilot zajął 17. miejsce, a w 2013 był 14. Dwukrotnie nie udało mu się dotrzeć do mety przed końcem zawodów. Jednak tym roku ma duże ambicje na poprawienie poprzednich wyników.

  – Bardzo bym chciał ukończyć wyścig w tym roku. Zobaczymy jak pójdzie, ale jestem dobrej myśli. Fizycznie jestem dobrze przygotowany – zapewnia Paweł. – W tym sezonie polatałem więcej niż ostatnio, bo w styczniu byłem na mistrzostwach świata w Kolumbii, gdzie zaliczyłem około 60 godzin. Normalnie w zimie praktycznie nie latam, ale teraz pogoda dopisywała. Dlatego uważam, że w tym roku jestem dużo lepiej przygotowany niż w poprzednich edycjach – dodaje.

Nowością w 2015 roku będzie jednodniowy Prolog Powertraveller, który rozegra się 2 lipca. Zawodnicy rozpoczynają i kończą rywalizację w Fuschl am See, po drodze zaliczając punkty kontrolne na szczytach Zwölferhorn i Schafberg. Pierwsza trójka otrzyma dodatkową przepustkę Led Lenser Nightpass oraz pięciominutową przewagę na starcie głównego wyścigu.

W tym roku została udoskonalona możliwość wielopłaszczyznowego śledzenia zawodników. Oprócz tradycyjnych sposobów jak wideo, zdjęcia czy relacja na stronie zawodów, kibice będą mogli śledzić zawodników za pomocą specjalnej aplikacji live trackingowej – Red Bull MOBILE Live Tracking, która na bieżąco będzie aktualizowała położenie i zmagania uczestników.

Źródło, foto: Michał Łowigus
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *