Lipiec
18

Żywczanin piętnasty w Red Bull X-Alps

Autor: Przemyslaw Burczak
Pawel Faron (POL) prepares for flight during the Red Bull X-Alps 2013 preshoot at Gaisberg in Austria on July 3th, 2013 // Vitek Ludvik/Red Bull Content Pool // P-20130707-00548 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

W niedzielę 14 lipca, Christian 'Chrigel' Maurer (Szwajcaria) ustanowił nowy rekord, pokonując trasę z Salzburga do Monako (1031 km) w nadzwyczajnym czasie, zaledwie 6 dni 23 godzin i 40 minut i tym samym wygrał wyścig Red Bull X-Alps 2013. W rywalizacji o drugie miejsce zwyciężył Clement Latour, jako trzeci przyleciał Antoine Girard, obaj z Francji. Paweł Faron zajmuje teraz 15. pozycję.

Jest to już trzecie zwycięstwo w karierze szwajcarskiego asa przestworzy, wyścig wygrał też w 2011 i 2009 roku. Fakt, że trasa tegorocznej edycji jest najdłuższa w 10-letniej historii Red Bull X-Alps sprawia, że ten rekordowy czas – ponad dwa dni krótszy od rekordu z 2009 roku – jest jeszcze bardziej niewiarygodny.

„To naprawdę niezwykłe osiągnięcie. Ukończenie wyścigu w 7 dni to coś, czego nigdy bym się nie spodziewał. On jest po prostu najbardziej niesamowitym sportowcem świata. Nie popełnia żadnych błędów – to jego sekret” – mówi główny organizator wyścigu Hannes Arch.

Christian Maurer wylądował w Monako w niedzielę o 12:53 po południu. Ze względu na wzmożony ruch powietrzny wokół mety, sędziowie zdecydowali jednak, że w tym roku za metę uznaje się ostatni punkt kontrolny — Peille, do którego Szwajcar dotarł już o 11:10. Piloci nadal, zgodnie z tradycją, lądująw Morzu Śródziemnym, ale robią to w wyznaczonym czasie i nie ścigają się już w strefie nad Monako.

W nocy z poniedziałku na wtorek do mety dotarli jeszcze dwaj Francuzi. Najpierw Clement Latour, potem Antoine Girard. Skorzystali z przepustki na nocny marsz -„nightpass” i do ostatniej chwili walczyli o drugie miejsce w wyścigu. Na wzgórze na obrzeżach Monako przybyli około 3 w nocy.

Jedyny reprezentant Polski w Red Bull X-Alps – Paweł Faron, w ostatnich dniach zaliczył kilka udanych lotów. Odrobił wiele kilometrów i do teraz utrzymuje się na 15. miejscu. W poniedziałek prawie cały dzień spędził w powietrzu. Dopiero wieczorem zaczął maszerować  W najbliższych dniach aura stoi jednak pod znakiem zapytania. Na dotarcie do Monako zawodnicy mają czas do południa w piątek, kiedy to wyścig Red Bull X-Alps 2013 dobiegnie końca.

Polski zawodnik wciąż ma wielkie szanse na nadrobienie kilometrów i poprawienie pozycji sprzed dwóch lat, kiedy był 17. Nie wykorzystał jeszcze możliwości nocnego marszu, która przysługuje każdemu zawodnikami raz w ciągu całego wyścigu.

 „Jak już nie będzie szansy na latanie, to wtedy pójdę ile się da. Po nieprzespanej nocy nie dam rady latać. Jeśli jest szansa na wzbicie się w powietrze następnego dnia, to wolę się przespać, niż zdecydować się na nocne maszerowanie.” – wyjaśnia Faron.

Do linii mety Faronowi zostały 343 kilometry.

Aby zobaczyć kolejne etapy podniemnego wyścigu, skorzystaj z systemu Red Bull Mobile Live Tracking, który umożliwia śledzenie zawodników w czasie rzeczywistym na redbullxalps.com.

 

O RED BULL X-ALPS

Szósta edycja najbardziej ekstremalnego wyścigu przygodowego świata — Red Bull X-Alps 2013 rozpoczyna się 7 lipca i będzie to. 31 uczestników z 21 krajów spróbuje pokonać mierzącą ponad
1 000 km trasę, prowadzącą przez Alpy z Salzburga do Monako, zaliczając 10 obowiązkowych punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Każdy kilometr musi zostać pokonany albo pieszo albo na paralotni.

To nadzwyczajne przedsięwzięcie odbywa się w jednym z najbardziej spektakularnych i jednocześnie najbardziej wymagających środowisk. Każdy zespół składa się z zawodnika i maksymalnie dwóch pomocników. Nie wolno korzystać z zewnętrznej ani technicznej pomocy. Zawodnicy mogą się ścigać od 5:00 rano do 22:30. Aby rywalizacja w 2013 roku była jeszcze ciekawsza, zawodnicy będą mogli jednorazowo skorzystać z opcji „Night Pass”, która umożliwi im pieszą wędrówkę nocą, kosztem odpoczynku.

Do udziału w wyścigu wymagane jest doświadczenie paralotniarskie oraz niezwykła wytrzymałość i forma fizyczna – zawodnicy zwykle przemierzają nawet do 100 km dziennie. W 2011 roku rywalizację wygrał Christian Maurer (Szwajcaria), który pokonał trasę w 11 dni, 4 godziny i 22 minuty.

Poniżej obowiązkowe punkty kontrolne, które zawodnicy muszą zaliczyć na trasie. Część z nich to szczyty górskie, na które należy się wspiąć, obok pozostałych muszą  po prostu przelecieć.

Start: Salzburg

1. Gaisberg 1,287m

2. Dachstein 2,995m

3. Wildkogel 2,224m

4. Zugspitze/Garmisch–‐Partenkirchen 2,962m

5. Ortler/Sulden 1,906m

6. Interlaken 568m

7. Matterhorn 4,478m

8. Mont Blanc 4,810m

9. Saint Hilaire 995m

10. Peille 600m

Meta: Monaco

 

Dodatkowe informacje

W aktualizowanym codziennie newsroomie poświęconym Red Bull X-Apls, www.redbullxalpsnewsroom.com, dostepne są:

o   Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do użytku edytorialnego

o   Klipy internetowe

o   Codzienne podsumowania, fotoblogi zawodnicze

o   Informacje o zawodnikach, szczegóły dotyczące trasy 


Zobacz więcej na temat:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *